Holiday Party Dresses and Best Places to Buy Them | Wishlist

I can’t wait for any special occasion or celabrion to wear a cute dress. Luckily for me end of November and all December offers quite a lot of them. Well, I won’t say no to buying new party dresses. I rember time when I was boderline on offense when someone suggest to wear dress. Did you had that akward no-dress phase too? Now I can’t image my wardrobe without dresses.

Nevaru jau vairs sagaidīt kādu svinīgāku pasākumu, uz kuru būtu iespējams ierasties skaistā kleitā. Par laimi mani, novembra beigās un visu decembri šādi pasākumi parādās biežāk. Galu galā, nespēju pateikt “nē” jaunai ballīšu kleitu. Atceros laikus, kad gandrīz vai apvainojos uz katra, kas ieteica uzvilkt kleitu. Vai arī tev ir bijusi nē-kleitām fāze? Tagad pat nespēju iedomāties savu garderobi bez kleitām. 

party dresses

Cute Party Dresses & Where to Find Them

When it comes to dresses especially special occasion and party dresses I have my favorite places. I know I will what I am looking in there. H&M and Asos are classic. You can find almost any style and any colour dresses there. Also I like to look what Lindex, Zara, Reserved and Mango has to offer. Sometimes you can find real gems there.

Kad runa iet par svinīgākām kleitām un ballīšu kleitām, man ir daži ļoti iemīļoti veikali, kur es zinu, ka atradīšu to, ko meklēju. H&M un Asos jau ir kļuvuši par klasiku, plašās izvēles dēļ. Tur ir iespējams atrast gandrīz jebkura dizaina, piegriezuma un krāsas kleitu. Man patīk ieskatīties arī Lindex, Zara, Reserved un Mango piedāvājumā. Dažkārt tur ir iespējams atrast īstas apslēptās pērles. 

 

H&M

Asos

 

Milly Bridal

 

 

 

Wich is your favorite party style? | Ko Tu izvēlies vilkt uz svinīgu pasākumu?
More similar posts HERE.

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

Collaborative Post. All opinions are mine. 
1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *