Date Night Outfit w/ Metallic Shirt | OOTD

November is very important month for Latvians. Mainly because it is the month when Latvia celabrates it’s Indepence Day (on the 18th by the way 😉 ). Eveything looks so solemnly with flags and national symbols. That, of course, means there will be a lot of festive outside activities. Let me tell you that some of them are very romantic. Like they are made for date nights. It pretty cold already, so I am looking for all my warm pieces that chic and elegant yet in trend. Vintage metallic shirt fit in all those criteria. 

Novembris mums ir nozīmīgs mēnesis. Ka nekā tas ir Latvijas neatkarības iegūšanas mēnesis. Viss jau pamazām sāk izskatīties svinīgi ar karogiem un nacionāliem simboliem. Tas, protams, nozīmē arī, ka būs pieejamas dažādas izklaides, kas lielā daļā notiks ārā. Lāpu gājiens, Staro Rīgā un svētku salūts kā daži no piemēriem. Daži no tiem var izvērsties arī pat ļoti romantiski. Gluži kā radīti kādam randiņam. Ārā jau ir diezgan auksti, tāpēc meklēju variantus, kas ir gan silti, gan tajā pašā laikā eleganti. Vintedža metālisks krekls šķiet ideāli piemērots. 

metallic shirt

autumn fashionlatvijas modes blogere

 

Hat – Terranova; Shirt – vintage; Shoes – Tamaris via Eiropas Apavi 

 

Date Night Outfit

Getting ready for date can be already stressful enough. Even more if you don’t know the full date night programm and place you are going to visit. I always try to find balance between casual pieces with more elegant ones. Just like betwwen cute and practical. In date night confidence and comfort are the key.
If you’re currently online dating, you should take a look at some of the best dating sites – Yorkshire dating, Cheshire dating, Buckinghamshire datingWiltshire dating and older dating.

Gatavošanās process randiņam jau ir pietiekami stresains. Vēl jo vairāk, ja tu īsti nepārzini visu programmu un vietas, uz kurām ir paredzēts doties. Vienmēr mēģinu atrastu līdzsvaru starp vienkāršiem un elegantākiem apģērbu gabaliem. Tāpat kā mīlīgākiem un praktiskākiem. Randiņa laikā pašpārliecība un komforta sajūta ir galvenais. 

 

pr friendly plus size bloggerdate night outfit

 

Metallic Shirt 

At first I really hated the shirt. Like, why I even bought it in the first place. Over time grew on me. Yet, I had no idea how to style it. I hated the collar and disliked sleeves and the lenght of it. One evening scrolling through Instgram realization hit. This vintage metallic shirt needs just a little makeover. I got rid of the collar, rolled in sleeves and tied a little knot. It looked so refreshed and I liked the look.

No sākuma man ļoti nepatika šis krekls. Pat nesapratu kāpēc es to vispār iegādājos. Laikam ejot, sāku saprast, ka nav nemaz tik slikts. Tikai nevarēju izdomāt kā labāk to sakombinēt, lai izskatās labi. Man nepatika krekla apkakle, piedurknes nebija tas, ko gribēju un arī garums nebija īstais. Tā nu kādu vakaru, lietojot Instagram, atnāca iedvesma. Vintedža metāliskajam kreklam ir nepieciešamas pavisam nelielas pārvērtības. Tiku vaļā no apkakles, piedurkņu aproces uzrotīju uz iekšu kā arī sasēju nelielu mezglu. Uzreiz izskatījās svaigāk un manām acīm tīkamāk. 

-More Metallic Shirt- 

 

plus size fashion blogger

 

Hat – Terranova; Shirt – vintage; Shoes – Tamaris via Eiropas Apavi 

 

What is your perfect date night outfit? | Kāds ir Tavs ideālais randiņa tērps?
You can see more my outfits HERE! Oh, and on lookbook you can always see my new styling first 😉

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

Collaborative post. All opinions are mine. 

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *