Butterfly Inspired Makeup for Halloween | Makeup Look

I love all the creatvity and freedom that comes with making Halloween makeup look. Gore, glam and everything in between. Butterflies always seem so fragile and yet carefree. I kind of went for Moschino SS’18 and Effie Trinket from Hunger vibes. Not anymore so fragile but still carefree. 

Man patīk tā brīvība un radošums, kas nāk ar helovīnu grima radīšanas procesu. Baisie, elegantie un viss pa vidu. Tauriņi man vienmēr ir likušies trausli, bet brīvi savā būtībā. Iedvesma radās no Moschino SS’18 kolekcijas un Efijas Trinketas no Bada Spēlēm. Vairs ne tik trausli, bet joprojām brīvi. 

halloween makeup

butterfly makeup

Butterfly Makeup Look | Tauriņu Iedvesmots Grims

 

Mossa Tinting Moisturiser
Makeup Revolution Vivid Baked Highlighter
NYX Micro Brow Pencil in shade Ash Brow
Maybelline Colorama Crayon Kohl in shade Ultra Black
Maybelline Push Up Angel Mascara
Maybelline The Nudes Eye Shadow Palette

 

Once more with the blending! | Pludinam, pludinam un vēlreiz pludinam!

Now I remembered why I don’t like doing bold eye makeup and I mostly opt for classic black eye liner. I have no patiance for all that blending. All my respec to makeup artist and everyone who commits to it.
For this look i used black eye pencil as base, matte black and yellow eyeshadow. Not much and yet all the blending took so long.

Atcerējos kāpēc es tik reti veidoju uzkrītošu acu grimu un pārsvarā izvēlos klasisku melnu acu laineri. Man nav pacietības visai tai acu ēnu pludināšanai. Izjūtu lielu cieņu un bijību pret visiem grima māksliniekiem un katra, kas izvēlas veidot dūmakainu acu grimu. 
ar pamatu izmantoju melnu acu zīmuli, tad divas matētas acu ēnu krāsas – melnu un dzeltenu. Nekas pārāk sarežģīts, bet ēnu sapludināšana aizņēma patiešām ilgu laiku. 

 

skaistuma blogere latvija pr friendly beauty blogger

 

 

What kind of makeup will you do for Halloween?

|

Kādu grimu tu veidosi priekš helovīna un vai vispār veidosi? 

 

 

You can check out more makeup looks HERE.

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *