20+ Fabulous Autumn Date Ideas

Sometimes it feels like summer is the only one exiting season for dates and outdoors activities. All the going to the beach, outdoors music festivals and sport activities. When October comes we tend to forget that autumn has it own charms and can offer a lot of different date ideas.

Dažkārt liekas, ka visas aizraujošās aktivitātes un randiņu iespējas ir tikai vasarā. Izbraucieni līdz jūrai, brīvdabas mūzikas festivāli un sportiskās aktivitātes. Kā tik pienāk oktobris mēdzam aizmirst, ka rudenim piemīt savs šarms un ir iespējams atrast visneparastākās rudenīgo randiņu idejas. 

pr friendly lifestyle blogger

Why should all dates be for young people in realtionship? If you are single choose your favorite from best dating sites and make an unforgettable adeventure. Autumn is definitely one the best itmes to date divorced singles and for senior dating. You can find your true love or astounding memories almost everywhere in the world. No matter if use dating agency in Berkshire or Wellington dating.

 

Autumn Date Ideas

Cosy at home. 

We all can agree with that adult dating is hard. Constant tiredness, stress and lack of time makes you want find the nearest warm blanket, roll in and look what’s new on Netflix. There is always something new on Netflix and that is what makes it as nice date idea. Cook together healthy or not so healty meal. Bundle together under cosy plaid and watch new show.

Why not try some negus or hardwine recipe? Perfect for colder autumn evenings. Also a nice transition to Holiday season.

I have always loved games. Classic board games like Monopoly or Katano are old favorites. Making a puzzle is relaxing activity and more fun you are doing it with someone else. My boyfriend loves online pc games and if yours like them too ask him to teach you how to play one. I would suggest something simple tactic based game like Heartstone for example.

 

Kind of outdoors but not realy. 

Other times there is no desire to stay at home but the weather is not on your side. No matter how cliche it may going to cinema is great autumn date idea. Have you seen what movies are coming out in near future? You can definitely find something that both of you can enjoy!

When was the last time you went to your local museum? Or theater for that matter? Autumn usually rings the begging of new season. Check out what they can offer maybe there is something to your linking.

There is one thing I adore doing in autumn. That is visiting farmer markets. Make it your own little adventure and choose something from new harvest. How about vegetable you haven’t tried before? Another thing I like about farmers markets is that you can find there a lot of craftsmen and vintage item sellers.

 

“Autumn is a second spring when every leaf is a flower.” 
― Albert Camus

 

Outdoors fun. 

Apple picking or pumpkin picking dates can be so much fun. Take your camera with you and photograph all the bright colours. Or maybe make your own improvised couple photoshoot.

Pack a picking basket and go autumn sightseeing. There is a reason why autumn is called second spring. Can you imagine how beautiful nature parks and trails look like with the all the red, yellow and orange shades. But just in case pack umbrella and wellies too.

 

autumn date ideas

 

Rudens Randiņu Idejas

Mājas ērtībās. 

Atrast laiku randiņiem kā pieaugušiem mēdz būt grūti. Vienmēr sūdzamies par nogurumu, stresu vai laika trūkumu. Tā vien gribas ieritināties siltā segā noskatīties, ko jaunu piedāvā Netflix. Netflix vienmēr ir kaut kas jauns, tieši tāpēc tas var kļūt par ideju mājīgam randiņam.

Kāpēc gan nesākt karsto dzērienu un karstvīna sezonu tagad? Ideāli piemērota nodarbe tumšajiem un drēgnajiem rudens vakariem. Kā arī jauki ievadīs svētku sajūtas tuvošanos.

Man vienmēr ir patikušas spēles. Sākot no klasiskajām galda spēlēm kā Monopols un Katanas ieceļotāji un beidzot ar datorspēlēm. Manam puisim patīk spēlēt datorspēles, domāju, ka viņš tāds nav vienīgais. Palūdz, lai viņš tev iemāca spēlēt kādu no tām un tad paspēlējiet kopā. Ieteiktu sākt ar kaut ko vienkāršu un taktisku.

 

It kā ārā, bet ne gluži.

Ir reizes, kad gribas iziet ārā, bet laika apstākļi nav īsti tavā pusē. Neskatoties uz to cik brīžiem tas var šķist klišejiski, kino vienmēr ir laba ideja. Vai ievēroji cik daudz jaunas filmas tagad parādās uz lielajiem ekrāniem, arī pašmāju. Noteikti atradīsies tāda, kas uzrunās abus.

Kad bija pēdējā reize, kad apmeklējāt muzeju? Vai teātri? Vai kādu mākslas izstādi?  Rudens ieskandina jaunu sezonu dažādās kultūras aktivitātēs. Ir vērts pārbaudīt, kas ir piedāvājumā.

Vienmēr ir patikuši dažādi tirdziņi. Rudenī parasti parādās visdažādākie gadatirgi un amatnieku tirdziņi. To apmeklējums var pārvērsties par visīstāko piedzīvojumu, kurā var atklāt vietējo dažādību. Iegādāties kādu sen neēstu dārzeni un pagatavot to rudenīgā receptē. Iesaistīties sarunās ar ļoti interesantiem cilvēkiem, amatniekiem.

 

Svaigā gaisā.

Ja runa ir par rudens atpūtu brīvā dabā, vienmēr prātā nāk Sigulda. Ne bez nopelniem, Siguldā šobrīd ir ļoti skaisti. Bet ja tur jau esat pabijuši, vērts ir aizbraukt uz kādu dabas parku vai iziet dabas taku purvā. Kamēr vēl ir iespēja un saulīte nedaudz spīd, jāsarīko rudens pikniks. Kā nekā rudeni mēdz pielīdzināt otrajam pavasarim tā krāšņumā.

Kas būtu rudens bez improvizētas foto sesijas krāsainajās lapās?

 

 

More lifestyle related posts HERE.

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

Sponsored post. All opinions are mine.

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *