Stockmann A/W’17 Fashion Assortment Presentation | Event

Autumn decided to start with the 1st September. Mostly weather is gloomy, cold and rainy. At least A/W fashion is vivid enough to uplift mood. Last Thursday I happend to be at Stockmann new A/W’17 fashion presentation. 

Šogad rudens nolēma sākties tieši ar pirmo septembri. Pārsvarā ir auksti, drūmi un lietaini. Vismaz jaunās rudens/ziemas kolekcijas ir pietiekami spilgtas un uzlabo garastāvokli. Tā nu pagājušajā ceturtdienā sanāca pabūt Stockmann modes skatē, kurā prezentēja jauno rudens/ziemas kolekciju. 

autumn fashion

Stockmann A/W’17 Fashion Presentation | Stockmann Modes Skate Rudens/Ziemas Kolekcijai

This slideshow requires JavaScript.

 

So what exactly upcoming season brings us?
Suits and bussiness wear are definitely in. Starting from blazers and wide leg trousers to elegant knitwear. Why not try some of the items in two it colours? Different shades of blue and red were spotted in top designer collectons like Celine, Balenciaga and Miu Miu.
Line between day-to-night and night-to-day dresses is blurred to max this season. Midi and maxi dresses are embellished faux fur and fringes, made from more flowy and luxurious materials.

Ko tad īsti jaunā sezona mums piedāvā?
Biznesa ģērbšanās stils un uzvalka elementi šajā sezonā pavisam noteikti būs ļoti populāri. Sākot no žaketēm un platām biksēm beidzot ar elegantiem adījumiem. Kāpēc gan nepamēģināt kādā no divām šosezon aktuālajām krāsām? Dažādu toņu zilā un sarkanā krāsa tika manīta Celine, Balenciaga un Miu Miu kolekcijās. 
Atšķirība starp dienas un vakara kleitām ir kļuvusi minimāla. Aktuālās midi un maxi garuma kleitas ir izrotātas ar mākslīgās kažokādas elementiem, bārkstīm un izšuvumiem. Virsroku gūst viegli plīvojoši un greznāki materiāli.

 

Event | Pasākums

New A/W collection presentation at Stockmann were spent in cosy and welcoming atmosphere. Before and after show we had opportunity to try some of amazing and refreshing Koskenkorva cocktails and Laima sweets.
The best part of runaway show, besides fashion, were models themselfves. They were representing different age groups starting from little children (and their adorable first exeperiences on catwalk) to seniors. Fashion truly is something that reaches everyone!

Stockmann modes skate noritēja aicinošā un patīkamā atmosfērā. Pirms un pēc modes skates bija iespēja baudīt atsvaidzinošos Koskenkorva kokteiļus un Laimas saldumus. 
Ļoti patīkami bija redzēt dažāda vecuma modeļus, izrādot jauno kolekciju. Galu galā Stockmann piedāvā apģērbu arī pašiem mazākajiem, pusaudžiem un senioriem. Mūsu unikālā modes un stila izjūta piemīt katram, neatkarīgi no vecuma. 
Paldies PolhemPR pārstāvjiem par ielūgumu.

latvian blogger

silly ol’me / te nu arī es

This slideshow requires JavaScript.

 

What are your favorite fashion or beauty trends for Autumn/Winter season?

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

 

stockmann modes skate

 

1

Share This:

Related posts:

One thought on “Stockmann A/W’17 Fashion Assortment Presentation | Event

  1. Pingback: September Fashion Uniform - eBay Bargains | Anita's Diaries

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *