MonoChromatic Summer | OOTD

I previosly shared with you my new pair of sunglasses and great experience with Ottica. Now is time incooparate them in my wardrobe and outfits. Also including some tips how to wear statement sunglasses in summer and doesn’t look like you are heading to the beach. 

Iepriekš jau pastāstīju par savām jaunajām saulesbrillēm un pieredzi ar Ottica, tā nu ir laiks atrādīt kā tad viņas īsti izskatās man uz sejas. Kā arī iekļāvu dažus padomus kā nēsāt uzkrītošas saulesbrilles un neizskatīties tā it kā dodies uz pludmali. 

pr friendly plus size fashion bloggerpr friendly fashion blogger

 

Sunglasses – Michael Kors* via Ottica; Top – Reserved; Pants – Lindex

 

Styling Michael Kors Sunglasses

styling michael kors sunglasses

 

I must say styling mirroed sunglasses can be a challenge. Especially if your lenses are in bright colour. So here are some tips how to master it!

  1. Make them the star of outfit. Choose neutral colours to make your sunnies pop out. Most shades of black, white will work great. Nude shades shoul work good as well.
  2. Use opposite spectrum colour. There is reason why opposite colours of spectrum work well together. My go to formula – camel blazer+blue jeans+blue lense sunglasses- works so well. Just need to rember that yellow is the opposite colour of blue.
  3. Same hues. This one is also super easy to follow, if you want to look put together. Just rember that cold and warm undertones don’t tend to mix well together.

 

Man jāsaka, ka iekļaut ikdienas garderobē saulesbrilles ar spoguļveida lēcām ir diezgan pagrūti. It īpaši, ja šīm minētajām saulesbrillēm ir spilgti krāsotas lēcas. Tā nu daži padomi, lai koptēls izdotos. 

  1. Padari saulesbrilles par tērpa zvaigznēm. Pavisam vienkārši, izvēlies neitrālas krāsas, lai tavas saulesbrilles izceltos. Melnie un baltie toņi gandrīz vienmēr izskatīsies lieliski. Iesaku pamēģināt arī miesas krāsas toņus. 
  2. Izmanto pretējās krāsas. Pavisam noteikti ir iemesls kāpēc pretējās krāsas izskatās labi kopā. Mana visvieglākā tērpa formula iekļauj dzeltenīgu bleizeri+zilos džinsus+saulesbrilles ar zilām lēcām, kopā izskatās neuzbāzīgi. Tikai vajag atcerēties, ka dzeltenā  ir pretēja krāsa zilajai. 
  3. Vienas krāsas dažādas nokrāsas.  Arī ļoti vienkārši sasniedzams izskats, jo vienas krāsas dažādas nokrāsas izskatās labi kopā. Tikai jāskatās vai ir siltas vai aukstas nokrāsas apakštonis.

 

-Similar Pairs- 

 

 

What is out of your fashion comfort zone? You can see more my outfits HERE! Oh, and on lookbook you can always see my new styling first 😉

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

Disclaimer(*) – item has been sent to me for free for reviewing purposes. All opinions are mine.
2

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *