Queens are born in June | Birthday Wishlist

Recently I saw somewehere T-shirt with slogan – Queens are born in June – and I absolutely loved that. Simply because I am born in June and my birthday will be this weekend, the begging of June and summer. So I decided to share few things that are on my birthday wishlist. 

Pavisam nesen es kaut kur redzēju t-kreklu ar uzrakstu “Queens are born June” un nenoliedzami man tas ļoti iepatikās. Laikam jau tāpēc, ka pati esmu dzimusi jūnijā, pašā mēneša  un vasaras sākumā. Tā nu nolēmu padalīties ar dažām lietām, kas ir manā wishlist.

birthday wishlist

Birthday Wishlist

To be surprised

Sounds kind of funny right? To wish be surprised on a birthday. Last year I had big brithday party with a lot of people. This year I didn’t plan anything big. So I don’t expect any big moments. I would be so happy to receive fresh flowers and a good company.

Izklausās mazliet jokaini, vai ne? Vēlēties būt pārsteigtai savā dzimšanas dienā. Pagājušā gadā tika rīkota ballīte ar daudz cilvēkiem. Šogad nekas liels netika plānots, tāpēc netiek gaidīts nekāds WOW mirklis. Jebkurā gadījumā būšu laimīga saņemt svaigus ziedus un labu kompāniju. 

 

Mom’s Homemade Cake

These days I don’t get to see my family too much. So I am happy for every chance to spend with my loved ones. Also I miss times when I had to cook less. Especially when my mom is great cook. And she bakes the best cakes.

Cik daudziem no mums ir tā, ka mēs nesatiekam savu ģimeni tik bieži cik vēlētos. Tieši tāpēc esmu priecīga par katru notikumu vai svētkiem, kas mūs atkal saved kopā. Kā arī man pietrūkst laiks, kad man vakariņas gatavoja mamma. Viņa ir lieliska pavāre un gatavo arī lieliskas kūkas.

pr friendly blogger

 

To see Wonder Woman 

I have been waiting for a long time for this movie. From that very first guitar riff (Wonder Woman definitely has the coolest theme) in Batman vs Superman movie. Womander Woman movie is almost here. Films release date is on 2nd June. Right on time for nice Birthday date night.

Tā vien liekas, ka Wonder Woman filmu gaidīju tik ilgi. Jau kopš tām pirmajām ģitāras skaņām (tev man jāpiekrīt, ka Wonder Woman ir pati labākā muzikālā tēma) Batman vs Superman filmā. Beidzot Wonder Woman ir klāt un to sāks rādīt kino teātros jau no otrā jūnija. Tieši laikā uz jauku dzimšanas dienas randiņu. 

 

-Other things on my Birthday wishlist- 

 

I would like to know in wich month you are born 🙂 More similar posts HERE.

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *