5 Lip Balms to Give a Try This Winter

5 lip balms review

Tried five different lip balms this winter from Maybelline, Nivea and Dzintars. Even one with bete carotin. 

Izmēģināju piecus dažādus lūpu balzāmus, lai atrastu ziemas favorītu. Vienam sastāvā ir arī beta karotīns.

5 Lip Balms Review | Atsauksmes par 5 Dažādiem Lūpu Balzāmiem

pr friendly beauty bloggerbeauty blogger from latvia

Altermed Panthenol Forte Lip Balm

Probably the most interesting lip I am currently using. Panthenol is one of the B vitamins. In pharmaceuticals, cosmetics and personal-care products, panthenol is a moisturizer (1), it improves hydration, reduces itching and inflammation of the skin, improves skin elasticity, and accelerates epidermal wounds’ rate of healing(1).
Lip balm has oragne colour and interesting scent. Takes a little time to get used. I feel like it repairs and intensivly moisturise my lips. Has SPF 15. Perfect for using in heated spaces with dry air.

Interesantākais lūpu balzāms, kuru pašlaik lietoju. Pantenols pieder pie B grupas vitamīniem. Farmācijā, kosmētikā pantenolu lieto kā mitrinātāju (1), tas uzlabo uzlabo mitrināšanu, mazina niezi un ādas iekaisumu, uzlabo ādas elastību, un paātrina epidermas brūču dzīšanu (1). 
Lūpu balzāmam ir orandžīga krāsa un interesanta smarža, pie kuras ir jāpierod. Jūtu kā tas mitrina un uzlabo manu lūpu stāvokli. Ir SPF 15. Manuprāt, ideāli piemērots lietošanai apsildītās telpās ar sausu gaisu. 

Dzintars Antioxidant Lip Balm

 

Best lip balm I have used this winter! Keeps my lips hydrated and protected from wind and sun because lip balm has UV filter. Dzintars antioxidant lip balm is cointaing Australian tea tree oils. Has fresh citrus scent wich I like. On lips feels little bit like wax, though.

Visas ziemas labākais lūpu produkts! Dzintars antioksidantu lūpu balzāms labi mitrina un pasargā lūpas no vēja un saule, lūpu balzām ir UV filtrs. Tā sastāvā ir Austrālijas tējas koka eļļa. Piemīt svaigs citrusa aromāts, kas man patīk. Uzklājot uz lūpām rodas nedaudz vaskaina sajūta. 

Nivea Vanilla & Macadamia Lip Butter

I have used Nivea lip butters for a while now. I have to say that Vanilla & Macadamia is my favorite from series. Has a lovely and warm scent, on lips gives milky colour. In winter protects from wind, cold and snow pretty well. I wouldn’t say Nivea lip butters are very moisturising. The biggest con is it’s application. You have to use your fingers or some kind of special aplicator.

Ar Nivea lūpu sviestiem esmu pazīstama jau kādu laiku. Vaniļas un makadamijas lūpu sviests kļuva par manu favorītu. Patīkama smarža, uz lūpām uzklāts piedod tādu pienainu nokrāsu. Ziemas laikā no vēja, aukstuma un sniega pasargā labi. Neteiktu, ka ir ļoti mitrinošs. Nepatīk, ka jāuzklāj ar pirkstiem. 

-More Lip Balms to Try-

 

maybelline lip balm review

Maybelline Baby Lips Dr Rescue

I picked Dr Rescue in shade Coral Crave. Shade is not very pigmented just like other Baby Lips lip balms. I didn’t expected for it to have minty feeling. Makes lips smooth and soft instantly.

Izvēlējos Dr Rescue lūpu balzāmu tonī Coral Crave. Tonis nav ļoti pigmentētes kā citiem Baby Lips lūpu balzāmiem. Atzīšos, mani pārsteidza, ka uzklājot ūpu balzāmu, rodas tāda kā kņudinoša, piparmētrīga sajūta. Lūpas padara gludas un mīkstas. 

Maybelline Baby Lips Valentines

The most creamiest and moisturising lip balm from Baby Lips series. And it has the most adorable packaging. I feel like it has mint and cookies scent, definitely not sweet. Don’t feel so minty on lips like Dr Rescue.

Pavisam noteikti krēmīgākais no mitrinošākais lūpu balzāms no Baby Lips sērijas. Kā arī Valentines is vismīlīgākais iepakojums. Man liekas, ka smaržo pēc piparmētrām un nedaudz cepumiem, nav salds aromats. Nerada tik ļoti kņudinošu sajūtu uz lūpām kā Dr Rescue.

-More Baby Lips Lip Balms to Try-

 

What is your favorite lip balm this winter? More posts with 5 beauty products HERE.

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Panthenol
1

Share This:

Related posts:

2 thoughts on “5 Lip Balms to Give a Try This Winter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *