It is okay to celebrate Valentine’s Day

 

valentines day

It is no secret that Vantine’s day is more about earnings than love. Just look at those stands with red hearts and plush bears. For that reason alone Valentine’s day gets a lot of criticism. So tell me, wich Holiday now is not about earning some cash?
Why people should feel guilty if they want to celebrate Valentine’s day? It is okey to celebrate Valentine’s day, just like celebrating Christmas or your Birthday. And it okey not to celebrate. 

Tas nav nekāds noslēpums, ka Valentīndiena ir vairāk par peļņu nekā par mīlestību. Tikai jāpaskatās uz izliktajām sarkanajām sirdīm un plīša lācīšiem veikalos. Par šo vienu iemeslu Valentīndiena tiek kritizēta, bet kuri svētki tagad nav komerciāli?
Kāpēc jāliek justies vainīgiem, tiem, kuri izvēlas atzīmēt Valentīndienu? Svinēt Valentīndienu ir tik pat pieņemi kā svinēt Ziemassvētkus vai dzismšanas dienu. Pieņemami ir arī neatzīmēt šo dienu.

How often do you say “I love you”? | Cik bieži tu saki: “Es tevi mīlu”?

Now just be honest. When was the last time you said or showed your loved one how they mean to you? Valentines’s day can be the right reminde to do it.

Tagad esam godīgi. Kad bija pēdējā reize, kad tu pateici kādam cik ļoti tev šis cilvēks ir svarīgs? Valentīndiena kalpo kā lielisks atgādinājums to izdarīt.

Not only for the couples | Netikai tiem, kas ir attiecībās

Arrange party with your friends and just have fun. Not up for the party? Make it a SPA day or pamper yourself day. If you want a glass of sparkling wine and chocolate, just go for it. We should give each other fresh flowers more often, just because.

Sarīko ballīti ar draugiem un vienkārši pavadiet labi laiku kopā. Vai arī aizej uz SPA un palutini sevi. Ikdienā tik bieži taču aizmirstam sevi palutināt. Ja tu gribi glāzi dzirkstošā vīna un šokolādi skatoties romantisku komēdiju, uzpriekšu. 

 

Valentine Day Tips | CC

I have teamed up with Adore Me, wich made lovely cards with Valentine’s day tips, to share tips how to get the most of your Valentine day experience. ❤

Kopā ar Adore Me, kuri izveidoja mīļas Valentīndienas kartītes, dalos ar padomiem, kuri tev ļaus izbaudīt 14. februāri pilnībā. ❤

valentine day tips

Will you celebrate Valentine’s day? What are your Valentine day tips? More lifestyle related posts HERE.

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *