6 Things That Made Me Happy in January | Monthly Favorites

january favorites 2017

First month of 2017 is already over. I just can’t grasp how fast time is moving. It feels like we just celabrated New Year and now I am writting my January favorites 2017. I can’t be the only one amazed by that..

Pirmais mēnesis 2017. gadā jau ir pagājis. Es to joprojām nevaru aptvert. Tā vien liekas, ka mēs tikai tikko sagaidījām Jauno Gadu, bet tagad jau top pirmais mēneša favorītu apskats. Es nevaru būt vienīgā, kurai liekas, ka laiks iet pārāk ātri..

January Favorites 2017

Beauty Favorites

beauty favorites

Dzintars Antioxidant Lip Balm|Dzintars Antioksidanta Lūpu Balzāms

Best lip balm I have used this winter. Keeps my lips hydrated and protected from wind and sun because lip balm has UV filter. It is cointaing Australian tea tree oils. Has fresh citrus scent wich I like. On lips feels little bit like wax, though.

Visas ziemas labākais lūpu produkts. Labi mitrina un pasargā lūpas no vēja un saule, lūpu balzām ir UV filtrs. Tā sastāvā ir Austrālijas tējas koka eļļa. Piemīt svaigs citrusa aromāts, kas man patīk. Uzklājot uz lūpām rodas nedaudz vaskaina sajūta. 

Sally Hansen Nail Polish in Sunrise/Sunset | Sally Hansen Nagu Laka Tonī Sunrise/Sunset

In December I was all about pink and glitter but in January I am more about reds. My favorite nail polish throughout January has been Sunrise/Sunset shade from Sally Hansen. It is kind of red/orange shade with tiny holographic greenish and yellow shimmer. I am so bad at describing complicated colours 😀 but trust it looks so pretty.

Decembrī izvēlējos pārsvarā rozā un sudraba gliteriem, bet Janvārī izvēlējos sarkanos toņus. Iecienītākais tonis bija Sunrise/Sunset no Sally Hansen. Tāds sarkanīgi orandžīgs tonis ar hologrāfiskiem zaļgani dzelteniem mirdzumiņiem. Nu nekādi nevaru noraksturot sarežģītākas krāsas 😀 bet tieciet man, izskatās jau ļoti skaisti un patīkami.

Fashion Favorites

fashion favoritesfake septum rings

Fake Septum Rings | Mākslīgie pīrsingi

I am afraid of doing piercing. Notably on my face. But I liked so much how septum piercings look in pictures. Tiny dainty ones or or into you face with stones and oranments. When saw fake septum rings I thought why not and didn’t cost much. Looks good in pictures un no need for needles.

Man ir bail taisīt pīrsingus. It īpaši uz sejas, bet man ļoti patīk kā tie izskatās bildēs, galvenokārt septum (deguna starpsienas) pīrsingi. Gan mazie smalkie, gan lielākie ar dažādiem akmentiņiem un ornamentiem. Kad ieraudzīju mākslīgos pīrsingus, nodomāju, kāpēc gan ne un nopirku tos. Izksatās un turās labi un nebija vajadzīgas adatas.

Mittens | Dūraiņi

Last year I had really nice gloves but they disappeared. I have no idea when or where but they are gone. So I was very happy when I got mittens as one of my Christmas presents. They are so warm and soft! The best part is that inside lining is made from plush.

Pagājušajā ziemā man bija ļoti labi cimdi, bet tie kaut kur pazuda. Man nav ne jausmas kur un kad, bet viņi ir prom. Tāpēc es biju ļoti priecīga Ziemassvētkos saņemot dūrainīšus. Tie ir tik silti un mīksti, jo odere cimdiem ir no plīša. 

Miscellaneous Favorites

pr friendly lifestyle blogger

But Today Planner | But Today Plānotājs

Helping me with organising my upcoming blog posts and to do lists is this marble covered planner. It super to use. In mothly sections I write what posts in what day I want to publish and weekly section I use as regular planner.

Ar bloga rakstu plānošanu un ar tiem nepieciešamo lietu sarakstiem man palīdz plānotājs ar stilīgu marmora vāka dizainu. Tas ir ērti lietojams. Ikmēnešu plānotāju sadaļu izmantoju, lai saplānotu kādu bloga ierakstus kurās dienās es gribu publicēt, bet iknedēļas plānotāja sadaļu izmantoju visam pārējam.

Blogs I loved Reading

New Year has started with a lot of review of best and worst. I even made a little list of beauty product I would like to try from them. Also silicone sponge has appeard as new method to apply fondation. What are your thoughts about silicone sponge?
Also, it was very nice to find Riga on The Blonde Salad travel guide 🙂

Jaunais gads ir iesācies ar daudz dažādiem aizvadītā gada apskatiem gan, tā nu ir sanācis izveidot nelielu sarakstu ar produktiem, ko labprāt izmēģinātu. Kā arī skaistuma pasaulē sāka parādīties silikona sūkļi tonālā krēma uzklāšanai. Kādas ir tavas domas par šo jaunāko trendu?
Ļoti patīkami bija atrast Rīgu The Blonde Salad Eiropas pilsētu ceļvedī 🙂

2017 is the year of long weekends: here are 5 European cities to discover
Silicone Beauty Sponge?
Lookalike Gucci Loafers & 5 Other Designer Dupes You Need
Why Boredom Will Benefit Your Creativity
9 tips for growing your Instagram

What made you happy in January? What were your favorite things in month of January?  Feel free to leave a comment 😉 You can read more monthly favorites HERE

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *