5 Pink Beauty Products to Try | 5 Beauty Products

pink beauty products

I am not the biggest fan of pink to be fair. Over the time a lot of pink coloured objects have found place in my home, mostly in my makeup bag. So why not share few of my faves? By the way pink beauty products sure are photogenic. Or make up in general. They look so pretty in pictures! 

Ja godīgi, nekad tā īsti nav patikusi rozā krāsa. Laika gaitā pamazām ir sakrājušies šādi tādi nieciņi kādā no rozā toņiem, lielākoties gan tieši kosmētikas somiņā. Kāpēc gan nepadalīties ar dažiem favorītiem? Starp citu rozā kosmētika ir ļoti fotogēniska, tā vien gribas viņu fotografēt. Attēlos jau izskatās nu ļoti labi. 

Pink Beauty Products | Rozā Skaistumlietas

pr friendly beauty bloggerpink makeup

 

Essence Matt Touch Blush | Essence Matt Touch Vaigu Sārtums

I have this beauty in shade berry me up. Nicely pigmented blush that looks natural when applied. You don’t need a lot of product so it will last for a while. Just like name says it is a matte blush with no shimmer or glitter in it.

Vaigu sārtums man ir tonī berry me up. Labi pigmentēts, uzklāts izskatās dabiski. Pavisam notiekti pietiks ar nelielu daudzumu produkta. Matēts gala rezultāts, bez jebkādiem mirdzumiņiem. 

 

Leighton Denny Nail Polish | Leighton Denny Nagu laka

Shade is called Rosey Posey. Pretty name right? Very natural looking pink shade, kind of everyday wearable shade. My go to nail polish at the moment. Opaque with one layer. Quite long lasting formula. 3 to 4 four chip free days.

Tonis saucas Rosey Posey. Izskatās dabiski un neuzkrītoši, tāda kā darba dienu izvēles nagu laga. Uz doto brīdi mana mīļākā. Klājas viegli, pietiek ar vienu kārtu, bet parasti klāju divas. Turas diezgan ilgi, pat 3 līdz 4 dienas bez lobīšanās. 

 

Nivea Raspberry Rose Lip Butter

It’s winter and you can’t live without lip balm or other type of lip product that will moisturize and protect your lip. Nivea lip butters may feel heavy and waxy on lips but they get the job done. Smells nice. Has milky pink shade to it.

Ziemā nespēju dzīvot bez lūpu balzāma vai kāda cita veida produkta, kas tās mitrinās un pasargās. Nivea lip butter, kad ir uzklāts, piemīt nedaudz vaskaina sajūta, bet savu darbu dara godam. Arī smaržo patīkami, bet ir tāds viegli pienaini rozā tonis. 

 

beauty blogger

 

Tangle Teezer Hairbrush*

Do I really have to say something about Tangle Teezer? At this point everyone and their cat knows about this hairbrush. Now it has version with handle. Works just as great as original. Easy detangles hair, no hair static. Works good with hair extensions too.

Vai ir palicis kaut kas nepateikts par Tangle Teezer ķemmi? Ir tāda sajūta, ka par šo lielisko ķemmi ir informēti jau gandrīz visi. Tagad tai ir pieejams arī rokturis. Princips tāds pats kā oriģinālajai ķemmei. Ķemmējot matus plēš minimāli, mati neelektrizējas. Der arī pieaudzētiem matiem. 

 

Garnier Moisture + Comfort Tissue Mask

Meant for people with dry and sensitive skin and soothes feelings of tightnes. Just leave it on your face for 15 minutes and tissue mask will work it’s magic.

Paredzēta sausai jutīgai ādai, nomierina ādu un mazina savilkuma sajūtu. Uzliec drāniņu uz sejas uz 15 minūtei un ļauj tai iedarboties. 

 

-More Pink Beauty Products to Try-

What pink beauty products do you have?

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

Disclaimer(*) – item has been gifted. All opinions are mine.
1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *