Ebay Bargains #35

Yes, sometimes I do believe “I’m a lot cooler on the internet”. Like most of the people. It’s like the best version of us. Or people we want to be. How much of what we put on social media is real? How much we want to be it real? 
This weeks ebay bargains more or less are for that perfcet Instgram picture or tweet or Facebook post. 

Jā, dažkārt es domāju, ka esmu stilīgāka internetā. Kā vairums cilvēku. Interneta es un īstā es brīžiem ir kā divi dažādi cilvēki. Labāka manis versijas vai tāda, kura es gribētu būt. Cik daudz no tā, ko mēs izliekam sociālajos tīklos ir īsts? Cik daudz no tā visa mēs gribam, lai būtu īsts? 
Šīs nedēļas ebay atradumi ir vairāk vai mazāk koncentrēti uz to perfekto Instagram bildi, tvītu vai Facebook ierakstu. 

for perfect instagram photo

Etude House Lipstick | Pink Sweater | Marble Notebooks | Triangle Earrings | Sunglasses | Copper Mug

 

I’M A LOT COOLER ON THE INTERNET

Seems like a have thing for slogan tops at the moment. And I’m not the only one. So, it’s no wonder pink sweater with slogan I’m a lot cooler on the internet went stright away to my watch list. It’s sarcastic yet cute. Must admit, sweater is on the pricey side – 26,50$. With a free shipping, wich is a good thing.  😉

Tā vien liekas, ka pēdējā laikā man patīk krekliņi un džemperi ar dažādiem uzrakstiem. Vismaz neesmu vienīgā. Tāpēc nav jābrīnās, ka rozā džemperis ar uzrakstu “I’m a lot cooler on the internet” uzreiz nonāca manā watch listā. Nedaudz sarkastisks, bet tajā pašā laikā piemīlīgs. Jāatdzīst džemperis maksā vairāk nekā ierasti (26,50$), bet tam ir bezmaksas piegāde, kas ir labi.  😉

 

MARBLE & COPPER

It seems like everything with marble and copper are so in right now among bloggers. You can see it almost in every blog post and Instagram photo. It’s no wonder that for this weeks ebay bargains I couldn’t resist to include some items within trend. Marble notebooks and copper mugs definitely look nice. Marble pattern earrings would look nice in casual or office outfit.

Tā vien liekas, ka jebkas ar marmoru un varšu ir kļuvis populārs blogeru vidū. Tos ir iespējams ieraudzīt gandrīz katrā bloga postā vai Instagram bildē. Gribot negribot ar laiku tev arī sāk gribēties iegādāties kaut ko no šī trenda. Marmora burtnīcas un vara krūzītes izskatās tīri glīti. Marmora auskari labi iederētos ofisa vai ikdienišķā koptēlā.

 

Do you include trending items in your blog post or social media photos? Did You enjoyed my Ebay bargains? Wich one is Your favorite? You can check out my otherEbay posts HERE!

xo, A

facebook | twitter instagram bloglovin | pinterest

2

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *