essence Matt Touch Blush | Review

For some reason I have always avoided blushes in general. Maybe it was my to look like badly coloured doll. Mostly likely that is the reason. Since I have started to play more with my simple makeup routine I understood that dimention is necesary. That is were contouring, blush and highlight come in play. So I bought my first blush in years. I must say the affordable brand suprised me – essence matte blush review. 

Vienmēr esmu izvairījusies no vaigu sārtumiem. Iespējams tāpēc, ka nekad neesmu vēlējusies izskatīties pēc slikti uzkrāsotas lelles. Visticamākais, ka tas arī bija galvenais un vienīgais iemesls. Kopš esmu sākusi vairāk eksperimentēt ar savu ikdienas grimu, esmu sapratusi, ka dimensijas sejai ir ļoti svarīgas. Par to rūpējas kontūrēšana, vaigu sārtums un izgaismotājs. Tā nu pēc ilgiem gadiem iegādājos vaigu sārtumu no essence. 

essence matte blush review

essence matt touch blush review

Essence Matte Blush Review

First I was scared to buy it because blush looks very pigmented in the packaging. So my tip for deciding on  to buy or not blush is always to swatch blush. It rarely has that bright like in the packaging.
I prefer matte makeup so it was no brainer why I picked essence Matt touch blush in shade 20 Berry me up. It is nice deep pink, kind of like old pink shade without any sparkles. You don’t need to apply a lot of product to get nice effect. Blush blends easily and doesn’t make any hursh lines. I would say it last all day. Definitely great bargain because it costs around 3 euros.

Atsauksme par essence Matt Touch vaigu sārtumu
Sākumā pat nemaz nevēlējos iegādāties šo vaigu sārtumu, jo iepakojumā tas izskatījās nu ļoti pigmentēts. Ieteiktu vienmēr pirms iegādāšanās nosvačot vaigu sārtumu. Tas reti kad ir tik izteikti pigmentēts kā iepakojumu. 
Es dodu priekšroku matētam grimam, tāpēc izvēle bija viegla. Iegādājos essence vaigu sārtumu tonī 20 Berry me up. Vaigu sārtums ir tādā veci rozā tonī bez jebkādiem spīdumiem. Uzklājot nevajag izmantot lielu daudzumu produkta, lai iegūtu patīkamu rezultātu. Vaigu sārtumu ir viegli sapludināt un tas neveido nekādas asas līnijas. Pavisam noteikti lielisks atradums, kas maksā aptuveni 3 eiro. 

-More Blushes from essence-

Are you fan of the blush? What are you thoughts about blushes from essence? Vai ikdienā lieto vaigu sārtumu? Kurš ir Tavs mīļākais vaigu sārtums?
You can check out more beauty reviews HERE

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

This post contains some affiliate links. 
1

Share This:

Related posts:

One thought on “essence Matt Touch Blush | Review

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *