Festive Feeling | Blogmas #1

Yes, it is December already! It will sound very cliche but this year went by very fast. Christmas are getting closer and closer and so is New Year. 
I love reading Blogmas posts very much and this year I wanted to try it myself. Let’s see how I do it. Oh, if you don’t know what Blogmas are: it is a Christmas blog challenge which you have to write for 24 Christmas or winter related blog posts.

Vai vari iedomāties, ka ir jau pirmais decembris? Skan jau apnicīgi, bet šis gads nu gan ātri pagāja. Tūlīt jau būs Ziemassvētki un uzreiz aiz tiem Jaunais Gads. 
Šogad nolēmu pirmo reizi piedalīties blogmas aktivitātēs. Kas ir blogmas? Katru dienu līdz Ziemassvētkiem blogā top par un ap svētku tematiku veidos ieraksts. Tāds kā izaicinājums, kurā tev 24 dienu garumā ir jāieliek 24 svētku bloga ieraksti. Tā nu skatīsimies kā man ies. 

blogmas

 

how not to loose festive feeling

Blogmas

How Not to Loose Festive Feeling | Kā nepazaudēt svētku sajūtu 

As much I love Christmas I can lose my festive feeling. It usually happens weak or two before Christmas. I feel sick of Christmas songs and movies and everything holiday related. I don’t want that this time. So I have prepared some rules (or tips) how not to lose festive feeling.

Lai nu cik ļoti es nemīlētu Ziemassvētku, man līdz svētku pienākšanai mēdz gadīties pazaudēt svētku sajūtu. Tas parasti notiek nedēļu vai divas pirms svētkiem. Man ir apnikušas visas Ziemassvētku dziesmas un tematiskās filmas. Šogad, pavisam noteikti, negribu, lai tā notiku. Tā nu uzliku sev pāris noteikumus (padomus), kā nepazaudēt Ziemassvētku sajūtu

  1. Not listend and watch Christmas songs, videos, movies before December. | Nekādas Ziemassvētku filmas un dziesmas līdz 1. decembrim. 
  2. It also applies to wearing any Christmas pattern clothes before December. | Tas pats attiecas arī uz tematisko Ziemassvētku apģērbu. 
  3. If feeling festive, watch only one Holiday movie inthe evening! | Filmas, lai labāk paliek  darba dienu vakaros, un tikai pa vienai. 
  4. Chrismtas foods are for December. I’ll be buying (and eating of course) tangerens and some gingerbreads in the first of December. Everything else in Christmas packaging stay for later. | Ziemassvēktu ēdieni, lai paliek decembrim. Pirkšu (un, protams, ēdīšu) mandarīnus un piparkūkas sākot no 1. decembra. Viss, kas ir svētku iepakojumā, lai paliek uz decembri. 
  5. Read Christmas stories and poems. At least learn one Christmas poem. | Lasīt Ziemassvēktu stāstus un dzejoļus. Vismaz vienu dzejoli arī iemācīties. 
  6. Weak or two avoid big malls as much as possible. Crowds can be so overwhelming and annoying. Don’t let it ruin your mood. Try to go to local stores or small business and local brand shops. They usually are less crowded and it possible to there the most unique gifts. | Censties izvairīties pēc iespējas vairāk no lielveikalu burzmas. Cilvēku pūļi mēdz būt kaitinoši un nogurdinoši. Tā vietā labāk izvēlēties mazos veikaliņus un privātos zīmolus. Tur ir iespējams atrast visunikālākās svētku dāvanas! 
  7. Read other blogger blogmas posts. The different catagory the better. Beauty, travel, lifestyle, fashion, cooking, books.. | Lasīt citu blogeru blogmas postus. Jo dažādākas kategorijas, jo interesantāk. Skaistums, ceļošanas, dzīvesstils, mode, gatavošana, grāmatas..

 

how not to loose Christmas spirit

 

Have you ever lost your festive feeling right before Christmas? What is your best tip how not to loose it? | Vai Tev kādreiz ir gadījies pazaudēt svētku sajūtu tieši pirms Ziemassvētkiem? Kādi būtu Tavi ieteikumi, lai to nepazaudētu? 
You can read more Christmas related posts HERE.

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

4 thoughts on “Festive Feeling | Blogmas #1

  1. Pingback: Winter Tag | Blogmas #2 - Anita's Diaries

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *