Moisturizing Fluid From Alterra | Review

Recently I won in a surprise giveaway from store called Drogas. It is a store that sells home cleaning essentials and a lot of beauty products. So you can guess how happy I was win something from them! In the prize was one product that peaked my interest the most – moisturising face fluid from Alterra. I previously haven’t used any face fluid or any product from Alterra for that matter. So this is more like my introduction to the brand and Alterra moisturising face fluid review . 

Nesen uzvarēju pārsteiguma konkursā no veikala no Drogas. Kas to būtu domājis, ka viņi tādus vispār rīko? Es pavisam noteikti to nebiju zinājusi. Tā nu varat iedomāties manu sajūsmu par šo pārsteigumu. Balvā bija arī kāds jauns un man visai nezināms produkts – Alterra mitrinošs sejas fluīds. Ja godīgi, tad ar fluīdi līdz šim nebiju pazīstama tāpat kā ar vācu zīmolu Alterra

alterra moisturising face fluid review

Alterra Moisturising Face Fluid Review

Alterra is eco friendly brand from Germany and they don’t test their products on animals. They offer wide range of beauty products like cleansers, toners, creams, serums, fluids, oil and concentrate facial skin care, deodorants and soaps for body care, hand creams, shampoo, conditioner and hair masks.

Packaging looks quite nice, nothing too fancy. Fluid doesn’t have strong scent. It reminds me little bit chamomile scent. Something calm and soothing.

 

Atsauksme par Alterra mitrinošo sejas fluīdu
Alterra ir eko draudzīgs zīmols no Vācijas, kas neveic testēšanu uz dzīvniekiem. Viņu piedāvājumā ir diezgan plašs klāsts skaistumkopšanas līdzekļu – krēmi, eļļas, dažādi koncentrāti kā arī dekoratīvā kosmētika. 

Iepakojums ir vienkāršs savā būtībā. Fluīdam ir gandrīz nepamanāma smarža. Man atgādina vieglu un nomierinošu kumelīšu aromātu. 

 

pr friendly beauty blogger

 

I like to use it in mornings. Fluid absorbs in skin pretty fast and leaves nice matte finish and my skin is very smooth afterwards. If I have not planned anything special for day, I use this fluid from Alterra as my make up base.

I wouldn’t call it very moisturising. In winter months it won’t be the best choice but for summer it would be right in time.

 

Lielākoties sejas fluīdu izmantoju no rītiem. Uzsūcas ādā ātri un āda pēc tam ir ar matētu efektu. Labi nogludina sejas ādu. Bieži izmantoju kā bāzi pirms dekoratīvās kosmētikas uzklāšanas praimera vietā. 

Neteiktu, ka Alterra sejas fluīds ir ļoti mitrinošs. Ziemai noteikti nav piemērots, jo prasās kaut kas barojošāks un mitrinošāks. 

 

Rosmann Alterra review

 

Pros | Plusi
Costs around 3€ | Maksā ap 3€
Cruelty Free | Nav testēts uz dzīvniekiem
Not scented | Bez smaržas
Pretty good alternative for primer | Laba alternatīva praimerim

Cons | Mīnusi
Needs extra moisturing | Nav pārāk mitrinošs

 

Have you ever tried any products from Alterra? What are your thoughts about them? | Vai esi mēģinājusi kādu no Alterra produktiem? Kādas ir tavas domas par tiem?
You can read more beauty reviews HERE. and you can read more skincare related posts HERE.

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

3 thoughts on “Moisturizing Fluid From Alterra | Review

 1. Pingback: Do You Exfoliate Enough? | anitasdiaries

 2. BioPure advanced moisturizing complex

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group.
  Talk soon!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *