Statement Necklace from Mirina Collections | New In

Recently I was contacted by lovely people from ChicWishlist to try some of their famous Mirina Collections necklace. Looking through their website and seeing all the amazing desings I decided to give it a try. My eyes were drown to bohemian pieces so picked statement necklace with coins. 

Nesen ar mani sazinājās ChicWishlist pārstāvja un piedāvāja izmēģināt kādu no viņu populārajām Mirina Collections kaklarotām. Papētot piedāvājumu viņu mājaslapā, manas acis vienmēr pievērsās vairāk uz bohēmiska stila rotām. Tā nu izvēlējos kaklarotu ar monētu elementiem. 

pr friendly jewelry blogger

Mirina Collections Necklace Review

I decided to go with vintage and bohemian style necklace called GYPSY*.  It has a lot of detailed coins! Desing for me seemed very effortless and wearable.

Website says that shipping may take up to 5 weaks. After purschase you get noticed that your order has been processed via e-mail. When I received package, everything was wrapped up nicely.

Necklace feels very heavy and is more detailed than I originally thought. Quality is great, there were no missing piecies or any damage. But some of the coins look dirty and I have no idea if it should be like that. Well, I guess it gives little more of the vintage vibe. By the way did you now that Mirana Collections necklace is silver plated?

I love jewelry and accessories and Gipsy necklace* is great addition to my collection. I am already thinkig about all the ways to style it! I am very pleased with it.

mirina collections necklace detailsmirina collections necklace review

 

Kaklarota no Mirina Collections

No visa plašā piedāvājuma mana izvēle krita par labu bohēmiska stila kaklarotai ar monētām. Rotai ir visai atbilstošs nosaukums – Gypsie*. Dizains man liekas ļoti vasarīgs, piemērots festivālu sezonām. Rudens un ziemas garderobei gan vajadzēs piedomāt kā labāk sakombinēt. 

Mājaslapā ir norādīts, ka piegāde var ilgt līdz pat 5 nedēļām. Par pirkumu un piegādi uzreiz arī tiek nosūtīta ziņa uz e-pastu. Kaklarota līdz manām mājām nonāca ļoti gaumīgi iepakota skaistā zilā papīrā ar lentīti. Sīkumi, bet patīkami. 

Ja godīgi, mani pārsteidza tas, cik smaga izrādījās kaklarota. Metāls izejvielām netika žēlots. Ļoti daudz nelielu detaļu ar rotājumiem, neskaitot monētas. Ļoti laba kvalitāte, nebija nekādu bojājumu vai noplīsušu elementu. Mirina Collections rotas ir pārklātas ar sudrabu tāpēc ir iespējama apsūbēšana, kas liek izskatīties tumšāk. To var notīrīt tāpat kā tīrot jebkuru citu sudraba izstrādājumu. 

Nav lēts prieks. Gypsie* kaklarota maksā ap 150€ ar bezmaksas piegādi līdz Latvijai.

mirina collections necklace

 

You can check out more jewelry related posts HERE or you can check out more fashion related posts HERE.

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

Disclaimer(*) – items has been sent to me for free for reviewing purposes. All opinions are mine.
1

Share This:

Related posts:

5 thoughts on “Statement Necklace from Mirina Collections | New In

 1. beaufoujewellerybox

  Is the necklace oxidized? That usually makes the silver look a little discoloured? I really like this necklace, I have a similar one, which is why I didn’t choose this one in the end. How long did it take to arrive? Can’t wait to receive mine!
  Looking forward to seeing how you style it!
  Zoe. x
  beaufoujewellerybox.wordpress.com

  Reply
 2. Pingback: anitasdiaries

 3. Pingback: Blogging In Review | 2015 | anitasdiaries

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *