Autumn Vibes w/ Lindex Floral Top | OOTD

November is already in the middle. Is it me or time just flies by. In the mood of colourful leaves I am buying Christmas presents. So I guess this is my last outfit of the day in autumn vibes. For some reason most of my autumn looks has some floral vibe going on. I have never worn this print to this extent even on spring or summer. I couln’t resist florals this time either. Lindex floral top is just way too cute to not wear it. 

Novembris jau ir pusē. Es nevaru būt vienīgā, kurai liekas, ka laiks paskrien pārāk ātri garām. Ja godīgi vēl tīri rudenīgās noskaņās jau sāku plānotu Ziemas dāvanu iepirkšanas sarakstu. Tā vien liekas, ka šis arī būs pēdējais rudens tērps, ko atrādīšu blogā. Man nesaprotamu iemeslu dēļ ziedu raksti šosezon man ir īpaši populāri. Gandrīz katrā tērpā ir kaut kas ar ziedu motīvu. Pat liekas, ka pavasarī un vasarā tik neesmu vilkusi tik daudz puķainu lietu kā tagad. Šoreiz arī nespēju atturēties ziedu rakstam. Tā nu šoreiz par manu, nu jau ikdienā iemīļotu, ziedu rakstu topu no Lindex. 

modes blogere

latvian fashion blogger

 

Floppy Hat: Terranova; Coat: Seppala; Top: Lindex; Handbag: Dresslink*; Platform boots: eBay 

 

Florals? For Autumn? 

I am loving floral print more and more in autumn. I bought this Lindex floral top and new floral kimono. It must be something with the autumn flowers themselves. Dahlias, Echinacea, Asters and Chrysanthemums blooms in the end of summer and some of them blooms until the month of November. That is amazing! They are so beautiful in this cold weather!

 

Ziedu raksti? Rudenim?

Ar katru dienu man ziedu raksti iepatīkas un uzrunā arvien vairāk un vairāk. Nesen iegādājos šo Lindex topu ar ziedu rakstiem kā arī puķainu kimono. Droši vien jau kaut kas slēpjas pašās rudens puķēs. Dālijas, asteres, mārtiņrozes un krizantēmas. Īsts skaistums šajā aukstumā! 

 

pr friendly fashion blogger

 

Lindex Floral Top

There is something common for all the floral prints that are meant for A/W season. That is black background. It makes colours pop in more different way than white or any other neutral colour would do. I feel like it gives more dreamy and mystical vibe to the item. Lindex floral top is no exception. It really has became my favorite go to piece!

 

Lindex Tops ar Ziedu Rakstu

Ja kas, ir kaut kas kopīgs visam apģērbam, kas šoruden ir ziedu rakstos. Tas melnais fons, kas krāsainajām puķēm liek izcelties vēl vairāk. Sapņaināk un nedaudz mistiskāk, tā kā to nevar piedot balts vai kāds cits neitrāls fons. Lindex ziedu raksta tops nav izņēmums un man ir jāatdzīstas, ka tas jau ir kļuvis par neatņemamu manas garderobes sastāvdaļu. 

 

-more similar tops-

autumn fashiondresslink handbag reviewplatform bootsplus sisze fashion bloggerlindex floral top

Floppy Hat: Terranova; Coat: Seppala; Top: Lindex; Handbag: Dresslink*; Platform boots: eBay 

 

 

Is there any print or texture that you prepare in autumn? | Ir kāds audums vai raksts, kas uzreiz Tev liek iedomāties par rudeni? 
You can see more my outfits HERE! Oh, and on lookbook you can always see my new styling first 😉

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

Disclaimer(*) – items has been sent to me for free for reviewing purposes. All opinions are mine.
1

Share This:

Related posts:

2 thoughts on “Autumn Vibes w/ Lindex Floral Top | OOTD

  1. Pingback: Blogging In Review | 2015 | anitasdiaries

  2. Pingback: Style Resolutions 2016 | anitasdiaries

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *