Autumn Haul + in Depth Dresslink Review | New In

I love shopping and I am not ashamed of it. It is like some kind of relaxation for me (except Christmas gift shopping and big annual sales like Stockmann, it can get pretty crazy). I love getting cosy on my bed go online shopping as much as go to stores to find great deals. It happens more and more. Recently I posteed some outfits with clothes from Dresslink and promised more in depths review soon. I didn’t want to make two separated posts about autumn haul and Dresslink review so I combined both. 

Man patīk iepirkties un nekad neesmu slēpusi. Tā ir kā savada relaksācija. Izņemot, jau laikam, Ziemassvētku dāvanu meklēšanu un lielās izpārdošanas kā, piemēram, Stockmann. Brīžiem tas var būt par daudz arī man. Tā nu arvien biežāk, ērti iekārtojusies uz dīvāna ar kafijas krūzi rokās, skatos interneta veikalu piedāvājumus. Dažkārt arī kaut ko nopērkot. Pēdējos OOTD rakstos varbūt jau paspēji pamanīt, ka šis un tas manā garderobē ir parādījies no interneta veikala Dresslink. Kā arī biju minējusi, ka būs neliela atsauksme arī par pašu veikalu. Noslinkoju un negribēju veidot divus atsevišķus ierakstus par pēdējiem rudens modes pirkumiem un atsauksmi par Dresslink, tāpēc arī to visu apvienoju kopā. 

autumn fashion staples

dresslink review

 

Dresslink Review 

You may have seen these items a lot on my blog and Instagram lately. But I really am enjoying wearing this floral kimono(now I have to wait warmer season to wear it again). These items were kindly sent me from Dresslink. So in this post I will share my thoughts about quality and my shopping experience with this store.

I was pleasantly surprised with the quality of items. I have read some terrible reviews before so I was expecting some kind of imperfections. But there were no threads, colours looked great and material was good. If I have to be picky, kimono in picture on Dresslink webpage looked shorter than the on received.

Dresslink webpage is user-friendly. Everything is easy to find even if you are looking for something specific. And they have huge selection of clothes, shoes, accessories and even make up. Prices are really low, so it is possible to find great bargains there. But before buying something check out sizing, Dresslink is using different one.  You have various shipping options defending on how fast you want to receive item. I used China Post shipping methond so I my order came after a month.

 

Atsauksme par Dresslink

Iespējams, ka puķaino kimono* un rokassomu* jau pamanīji kādā iepriekšējiem bloga ierakstiem vai Instagram bildē. Nevaru jau sagaidīt, kad atkal parādīsies siltāks laiks, kad varēšu kimono uzvilkt atkal. Dresslink piedāvāja man izvēlēties dažas lietas no mājaslapas, lai es uzrakstītu atsauksmi par to. Tā nu sīkāk par to kvalitāti un iepirkšanās pieredzi. 

Biju pozitīvi pārsteigta par kimono kvalitāti. ITas ir izgatavots no šifona. Izmērs pareizais, krāsas košas, nav nekādu diegu, kas nokarājas. Iepriekš biju lasījusi atsauksmes par Dresslink un likās, ka nekas prātīgs jau nu nebūs. Diemžēl rokassoma tik pozitīvas emocijas man nesagādāja. Pēc paris reižu nēsāšanas sākās problēmas ar rāvējslēdzēju. Vēlāk tas pavisam salūza un nokrita nost.

Mājaslapā ir viegli navigēt un atrast meklēto. Labi un parocīgi izstrādāts meklētājs. Milzīga izvēle pilnīgi visam. Lētas cenas, bet jārēķinās, ka kvalitāte gan var pieklibot. Noteikti uzmanību pievērs izmēriem, ja pērc apģērbu vai apavus. Tie visi ir pēc Āzijas izmēru standarta. Vairākas piegādes metodes dažādās cenu kategorijās. Izmantoju China Post un paciņa pie manis tika nogādāta apmēram mēneša laikā. 

 

Autumn Haul | Rudens Pirkumi

leggings

warm leggings

Some cute and warm leggings for winter

cute A/W topsTerranova floppy hat

 

What was the last thing you bought? What is your favorite purchase for this season? | Kāds ir Tavs rudens labākais pirkums? 
You can check out more fashion related posts HERE

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

Disclaimer(*) – item has been sent to me for free for reviewing purposes. All opinions are mine.
1

Share This:

Related posts:

2 thoughts on “Autumn Haul + in Depth Dresslink Review | New In

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *