In Plaid I Trust | OOTD

In autumn and winter people tend to wear more dark or even all black outfits. And I am one of those people. All black is a classic combo with what it is hard to go wrong. But I was in a mood of bit print and some colour. This time I opted for plaid leggings with plush(!) inside lining. 

Rudenī un ziemā cilvēki vairāk izvēlas tumšo toņu apģērbu. Populārāka kļūst arī no galvas līdz papēžiem melnā kombinācija. Ja godīgi, tad ar melno krāsu apģērbā ir grūti kļūdīties. Kā nekā klasiska izvēle. Tā jau nebūtu es, ja nekļautu kaut ko krāsainu vai rakstainu. Šoreiz izvēlējos sarkanus legingus ar rūtiņu rakstu, kam siltā odere. 

plus izmēra modes blogere

 

plaid leggings outift

Plaid Leggings | Legingi ar Rūtiņu rakstu

I am in love with my new plaid print leggings! They give a pop colour to my black/greyish outfit. And they were so warm! Plaid leggings have a very soft and warm plush inside. Perfect for windy and cool weather!

Jāatdzīst, ka nespēju tagad iedomāties savu garderobi bez legingiem ar rūtiņu rakstu. Lieliski papildina melni pelēko apģērbu kombināciju un ievieš tajā nedaudz krāsu. Tiem ir silta plīša odere. Ideāli piemēroti vējainam un aukstam laikam!

 

-more plaid leggings- 

 

Coat: Seppala; Handbag: Dresslink*; Ankle Boots: H&M

dresslink handbag reviewlatvian bloggerLatvian National Library

 

A little bit more touristy and non-horizontal pictures so excuse me for that. I had a different person who took photos for me that day (but I am really grateful for that 🙂 ).
I am so glad I took a scarf with me! That day was so windy and cold actually. Excellent day choice for pretending to be tourists in our own city. I have always driven by this amazing place but never actually visited it. It is Latvian National Library aka Gaismas pils (Castle of Light I guess would be the term in English). It always has looked enormous but being next to it gives impressive feeling. This is definitely more warmer outfit than one of my previsous one.

Iejutos tūrista lomā savā pilsētā.  Šoreiz nomainījās arī fotogrāfs, tāpēc arī horizonta līmenis atšķiras no ierastā, bet bija pacietīgs un fotografēja bez ierunām, par ko arī esmu pateicību parādā 🙂 
Tā nu sanāca, ka bija ļoti vējaina diena. Šalle ļoti noderēja un palīdzēja saglabāt siltumu. Rudens pavisam noteikti ir klāt un nepieciešams siltāks apģērbs un vasarīgās lietas ir jānoliek dziļāk skapī.
Tā nu aizgājām līdz Gaismas pilij. Vienmēr esmu klusi vērojusi no centra puses, bet, esot tuvumā, tā liekas patiešām iespaidīga. Noteikti vajadzēs atgriezties kādu dienu. Viena no fotogrāfijām piemērotākajām vietā Rīgā. 

 

plus size fashion blogger

 

Coat: Seppala; Handbag: Dresslink*; Ankle Boots: H&M

 

How do you add pop of colour to your winter wardrobe? | Kā tu ievies krāsu savā ziemas garderobē?
You can see more my outfits HERE! Oh, and on lookbook you can always see my new styling first 😉

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

Disclaimer(*) – items has been sent to me for free for reviewing purposes. All opinions are mine.
1

Share This:

Related posts:

One thought on “In Plaid I Trust | OOTD

  1. Pingback: anitasdiaries

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *