Winter is Coming, Time to Find Perfect Coat | Wishlist

These days I am thinking more and more about changing my outfit choices to be more winter friendly. Weather is getting colder cold really fast! This week it is going to be already -8°C. Brrr. That’s cold. I need to look for some scarves, gloves, hats and winter boots. Also am on the hunt for new winter coat. I am bored of the one I have right now. Sometimes finding stylish women coats can the impossible mission. Thankfully, I have managed to 9 budget friendly options. 

Pēdējā laikā arvien biežāk domāju par ziemas garderobi. Kā nekā ar katru dienu kļūst arvien aukstāks un aukstāks. Šonedēļ jau termometra stabiņš nokritīs līdz pat -8°C. Brr. Jāmeklē vien būs siltās šalles, cimdi, cepures un ziemas zābaki. Kā arī ir pēdējais brīdis lai veikalos meklētu un iegādātos jaunu ziemas mēteli. Man jau ir apnicis melnais dizains, gribas kaut ko nedaudz košāku. Dažkārt, lai atrastu stilīgu sieviešu ziemas mēteli, var kļūt neiespējamo misiju. Par laimi, man izdevās atrast 9 skaistus un maciņam draudzīgus mēteļus. 

stylish women coats

Stylish Women Coats | Stilīgi Ziemas Mēteļi

Oh, how I wish I had the money to buy it all!  I absolutely adore faux fur and colourful coat  trend for winter fashion. It can be so much fun to wear them! It is great to express oneself with extraordinary coat but in every women wardrobe should be an excellent quality classic winter winter coat. You can always have fun with accessories while wearing a classic coat. Colourful winter boots being just one example.

Ak, kā es gribētu, lai man pietiktu naudu, lai nopirkt to visu! Pēdējā laikā patiešām uzrunā mākslīgā kažokādu un krāsaino mēteļu modes aktualitātes. Uzvelkot ko tādu, var just kā uzlabojas garastāvoklis. Kā arī tā ir lieliska iespēja izpaust savu individualitāti aukstajos mēnešos, kad viss šķiet vienādi pelēks. Klasisku ziemas mēteli ir iespējams atdzīvināt ar dažādiem aksesuāriem. Uzkrītoši zābaki, kā viens no piemēriem. 

 

Do you have your winter coat ready or you will be buying new for this season? How do you like to style coat? | Vai jau esi iegādājusies ziemas mēteli? Ar ko te patīk to sakombinēt?
More similar posts HERE.

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *