Vintage Blazer & Bright Headphones | OOTD

There is special place in heart for autumn fashion. Layering, getting cosy and warm. I picked my favorite vintage blazer and favorite songs to make autumn friendly outfit. Made base of outfit black to make brighter colours pop more. 

Mans mīļakais gadalaiks stila ziņā ir rudens. Nav ne par karstu un ne par aukstu. Tā nu izvēlējos mīļāko žaketi un mīļākās dziesmas, lai izveidotu rudenim draudzīgu izskata. Melnais pamats liek košajām krāsām izcelties vēl vairāk. 

plus size fashion blogger

pr friendly fashion blogger

 

Blazer – vintage; Pants – Lindex; 
Shoes – H&M; Headphones – Philips

 

Vintage Blazer | Vintedža Žakete

I love blazers! In different prints, patterns and colours. Blazer elevates simple to more put together look. Recently I have taken taken interest in vintage and thrift shopping. There are always great selection of unique clothes, blazers include. I adore how casual yet sophisticated this vintage blazer looks. It is in warm camel colour with suede finish. In every day I love wear it slogan tops.

Man patīk bleizeri un dažādas žaketes. Dažādos rakstos un krāsos. Žakete spēj pārvērst vienkāršu tērpu izsmalcinātākā. Pēdējā laikā manu interesi uzrunā tā saucamie vintedža veikaliņi. Tajos vienmēr ir plaša izvēle unikālos apģērba gabalos, tajā skaitā žaketēs. Mani uzrunāja tas, ka šī vintedža žakete ir ikdienišķa, bet tajā pašā laikā eleganta. Tā ir no zamšadas siltā kamieļkrāsas tonī. Ikdienā man patīk to kombinēt ar vienkāršiem krekliņiem ar uzrakstiem

 

H&M slip ons outfitautumn friendly fashionvintage blazer

statement headphones
latvian blogger

 

Statement Headphones | Uzkrītošas Austiņas

Headphones are no longer only ment for listening your favorite songs. They have become an fashion item where more and more fashion designers put their on spin on them.

Austiņas vairs nav tikai paredzētas, lai klausītos tavas mīļākās dziesmas. Tās kļūst par modīgu aksesuāru. Modes dizaineri arī pievērš tām uzmanību un veido savus dizainus modes dāmām. 

 

  Do you own statement headphones? | Vai tev jau pieder kādas no uzkrītošajām austiņām? 
You can see more my outfits HERE! Oh, and on lookbook you can always see my new styling first 😉

xo, A

facebook | twitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

One thought on “Vintage Blazer & Bright Headphones | OOTD

  1. Pingback: 7 things that made me happy in September | anitasdiaries

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *