Favorite Avon Beauty Products to Give a Try

I remember, when I was in Highschool I loved Avon beauty catalog. It was like a little treat each month. I and my mom used to ordered from Avon quit a bit products. I know how buying  something from online stores and catalogs can be very tricky. I have picked some of my favorite Avon products that are worth to give a try.

Atceros, ka vidusskolā sekoju līdzi Avon kataloga kosmētikas un skaistumkopšanas jaunumiem. Tas bija kā tāds patīkams ikmēneša notikums. Tāpēc es ļoti labi zinu, cik grūti ir atrast sev kaut ko piemērotu no interneta veikala vai kataloga. Tā nu šoreiz par Avon produktiem, kas neliek vilties.

pr friendly beauty blogger

Favorite Avon products

powder pearls review

Bronzing Powder Pearls

Bronzer in form of pearls. For that lightly sun kissed look. Looks very natural and blends with foundation very easily. Lasts for long time period.

Bronzeris pērlīšu formā. Viegls bronzīgs tonis. Izskatās dabiski uz sejas un ar tonālo krēmu sapludinās labi. Pietiks ilgam laikam. 

 

avon planet spa face mask

Planet SPA Face Masks

Planet SPA offers different type of face masks. My favorites so far have been mud/clay type face masks. I feel like after using it, my skin feels so much smoother and has heathly glow. Only con is that after using appears few zits. After that my face is zit and break out free.

Planet SPA klāstā ir dāžādu tipu sejas maskas. Manas mīļākās ir dubļu/māla maskas. Pēc to lietošanas jūtu, ka mana sejas āda ir gludāka un ar veselīgu mirdzumu. Kā lielāko mīnusu sejas maksām varu nosaukt, ka pēc to lietošanas var parīdīties dažas pumpas. 

 

avon review

Powder Eye Shadows

At firts they seem like a weird product. Powder eye shadows? Just why? After giving them a chance, I discovered how good products they actually are. I got two shimmery shades – one gold and other on in champange colour. I must say powder eye shadows are very pigmented and look beautiful. Blends very well. But there is one con. They can pour down pretty quickly.

No sākuma liekas, ka šis ir pavisam tāds jokains produkts. Birstošās acu ēnas? Kāpēc? Izmēģinot tās, sapratu, ka neparastajā formā esošais produkts patiesībā ir ļoti labs. Man ir divas acu ēnas ar mirdzumiņiem. Vienas zelta tonī, otras tādā kā šampanieša tonī. Acu ēnas ir izteikti pigmentētas un uzklātas uz plakstiņiem izskatās ļoti labi. Viegli sapludināt ar citām acu ēnām. Viens mīnuss gan ir – tās mēdz nobirt. 

 

NailWearPro Nail Polishes

Excelent nail polishes. All shades are vary opaque. Two coats is all you need to get the best result. Nail polishes doesn’t chip easily and last on average three days.

Ļoti labas nagu lakas. Toņi ir ļoti pigmentēti un koši. Pietiek ar divām kārtām, lai tiktu pie kārotā rezultāta. Nagu lakas uz nagiem turas labi, bez nolobīšanās pat līdz trim dienām.

 

favorite avon products

 

Have you ever ordered something from Avon or any other beauty catalog? What are your favorite Avon products? You can read more beauty related posts HERE.

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

1

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *