Party Glitter Heels from eBay | New In & Review

party glitter shoes

Recently I got very adventerous and ordered party glitter shoes from eBay. I blame it on Holiday season with all it sparkling wine, bright lights and fun mood. I have never owned such a statement shoes and I feel like it will be fun and challenging to style them! 

Pavisam nesen, svēktu iespaidā, pasūtīju augstpapēžu kurpes ar gliteriem un mirdzumiņiem no eBay. Es vainoju dzirkstošo vīnu, mirgojošās gaismiņas un jautro noskaņu, kas deva man iedvesmu un drosmi, iegādāties šos apavus. Nekad iepriekš man nav piederējuši tik uzkrītoši apavi, tāpēc jūtu, ka būs interesanti un aizraujoši iekļaut tos kādā no saviem tērpiem. 

Party Glitter Shoes | Kurpes Ballītei ar Mirdzumu

fashion blogger from Latviaparty shoe reviewpr friendly fashion blogger

There is one thing I didn’t expected when I oreded glitter shoes is that seller didn’t mentioned red sole. I kind of wih shoes would have ordinary sole because red soles associate me with Christian Louboutin. These are not.
Shoes are pretty decent quality. Heel feels steady. I would suggest buying from asian sellers one size up. I wear EU size 39 but I ordered size 40 and shoes fit me well. I don’t like how soles are attached, I think they are simply glued. Also another con is that glitter comes off easy. I just hold them in my hands and some glitter pieces stayed on my hands.

Vienu lietu gan es negaidīju pasūtīju kurpes ar mirdzumiņiem ir tas, kas pārdevējs nekur nebija pieminējis, ka apaviem ir sarkana zole. Labprāt jau gribētu, lai apaviem būtu parastā zole, jo sarkanās zoles man asociējas ar Christian Louboutin apaviem. Šie pavisam noteikti nav l a b u t ē n i.
Kurpēm ir viduvēja kvalitāte. Papēdis ir stabils. Jebkuram, kas grib iegādāties apavus no Āzijas pārdevējiem, ieteiktu vienmēr pasūtīt par izmēru lielāku. Es nēsāju EU 39. apavu izmēru, bet pasūtīju kurpes ar 40. izmēru. Tās man der kā uzlietas. Man nepatīk kā zoles ir piestiprinātas, tāda sajūta, ka tās  ir vienkārši pielīmētas. Vēl viens mīnuss ir tas, ka mirdzumiņi viegli nāk nost. Pat vienkārši paturot rokās apavus, daži gliteri palaika man uz plaukstām.

-More Party Glitter Shoes- 

 

Do you own any statement shoes? You can check out more eBay reviews HERE you can check out more fashion related posts HERE.

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

 

1

Share This:

Related posts:

0 thoughts on “Party Glitter Heels from eBay | New In & Review

  1. Pingback: Stud earring set | anitasdiaries

  2. Pingback: Best Of Ebay 2015 | anitasdiaries

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *