Avon NailWearPro Nail Polish | Review

avon nailwearpro nail polish review

I love nail polishes! And I like to discover new brands to try. This time I will share my opinion with you about NailWearPro+ nail polishes from Avon. By the way they are pretty good and 5 reasons why you also should try them. 

Man patīk lietot nagu lakas. Kā arī atklāt jaunus zīmolus, ko pamēģināt. Šoreiz par NailWearPro+ nagu lakām no Avon. Starp citu viņas ir tīri labas un šeit ir 5 iemesli kāpēc Tev arī vajadzētu viņas pamēģināt

Avon NailWearPro Nail Polish Review | NailWearPro+ Nagu laku no Avon Atsauksme

avon nailwearpro

 

Shades | Toņi 

All colours are very pigmented and bright. I must say they look almost just as good in real life like in pictures. For better effect I still would suggest to use two coats. Even for darker shades it is enough with two coats.

Visas krāsas ir ļoti pigmentētas un košas. Jāatdzīst, ka dzīvē izskatās gandrīz tik pat labi kā bildēs. Labākam efektam, es tomēr ieteiktu nagu laku uzklāt divās kārtās. Pat tumšajiem toņiem pietiek ar divām kārtām. 

avon nail polish swatches

 

Quality | Kvalitāte

Nail polish lasts three to four days, depending on what are you doing. If you ask me, that is pretty solid. After 3 days it can chip pretty easily.
Drying it off can take some time.

Nagu laku turās vidēji trīs līdz četras dienas, atkarībā no tā, ko dari. Manuprāt, tas ir tīri labs rādītājs. Pēc tam viņa viegli saplaisā un pat nolobās nost.
Žūst gan Avon nagu lakas pailgi. 

avon nail polish

 

Have you ever tried Avon NailWear Nail Polish? What are your thoughts about them? What’s your go to nail polish? You can read more beauty reviews HERE.

xo, A

facebooktwitter | instagram bloglovin | pinterest

2

Share This:

Related posts:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *